QIP Infium download | QIP 2005 download | QIP 2010 download

QC (QIP Crypto) [HORD]

QC (QIP Crypto) [HORD]

Nový příspěvekod Lms » pon 3. březen 2008 18:16

QC (QIP Crypto)
autor: HORD (Denis S Chuprunov)

Bojíte se, že AOL a nebo někdo jiný si čte vaše zprávy? Použijte tento šifrovací plugin.
Pro chod je nutné nainstalovat i GnuPG z privacy.hro.org (anglický překlad) nebo z gnupg.org.

Jazyky: angličtina

Instalace:
- rozbalte archiv do složky "QIP Infium\Plugins"
- restartujte QIP Infium

Ke stažení:
QC 0.6
Má tvorba:
- češtiny pro protokoly Jabber, XIMSS (Phone) a nějaké pluginy
- pluginy Weather (počasí), TVp (televizní program), FMtune (rádio) a RSS News (RSS čtečka)
- QIP Unpacker - instalace už nikdy více...

Než se na něco zeptáš přečti si FAQ ! Konferenční místnost pro QIP a vše okolo něj: qip@conf.netlab.cz
Lms
Moderátor

Re: QC (QIP Crypto) [HORD]

Nový příspěvekod Sniffer » ned 25. květen 2008 9:02

Ahoj. Chtěl bych tě požádat jestli bys nemohl napsat podrobný postup na instalaci. Dik moc
Sniffer

Nový příspěvekod Xeelee » ned 25. květen 2008 18:37

Archiv rozbalíš do složky s pluginy a restartuješ Infium.
Tobě to nefunguje?
Podívej se do nastavení, jestli tam QC je.
Chceš se na něco zeptat? podívej se jestli se to tu už neřešilo.
Cituj pouze části komentářů na které chceš reagovat.
Člen Pirátské strany
Xeelee
Šedá eminence qipim.cz

Nový příspěvekod dado26 » ned 25. květen 2008 20:45

Pro chod je nutné nainstalovat i GnuPG

Podla mna ma si namysli, ze ako na ten GnuPG(mozno tam este nejake nastavenia treba).
dado26
Uživatel QIPu

Nový příspěvekod Lms » pon 26. květen 2008 5:51

GnuPG jen nainstaluješ. A potom zadáš cestu k němu do qipu. Když jsem tento plugin zkoušel, tak jsem nic dalšího nenastavoval.
Má tvorba:
- češtiny pro protokoly Jabber, XIMSS (Phone) a nějaké pluginy
- pluginy Weather (počasí), TVp (televizní program), FMtune (rádio) a RSS News (RSS čtečka)
- QIP Unpacker - instalace už nikdy více...

Než se na něco zeptáš přečti si FAQ ! Konferenční místnost pro QIP a vše okolo něj: qip@conf.netlab.cz
Lms
Moderátor

Nový příspěvekod Lord.mion » čtv 3. červenec 2008 23:16

Chci se zeptat, jestli je nutné, aby tento plugin měli nainstalovaný obě strany (tj. odesilatel i příjemce). Případně jak je zajištěno šifrování, pokud jej druhá strana nemá nainstalovaný?
Díky
Lord MiOn
Lord.mion
Nováček

Nový příspěvekod panther7 » pát 4. červenec 2008 9:13

Ten link v prvním příspěvku na GNUPG nefunguje, tady je alternativa: http://www.gnupg.org/download/index.en.html#auto-ref-2

/edit Xeelee: diky, odkaz pridan do prvniho prispevku
Skin pro QIP Infium/2010/2012: Panther Skin
panther7
Uživatel QIPu

Nový příspěvekod basker » pát 4. červenec 2008 10:15

Lord.mion píše:Chci se zeptat, jestli je nutné, aby tento plugin měli nainstalovaný obě strany (tj. odesilatel i příjemce). Případně jak je zajištěno šifrování, pokud jej druhá strana nemá nainstalovaný?
Díky

to by zaujimalo aj mna :)
Respect Yourself
basker
Nováček

Nový příspěvekod Black_Fox » pát 4. červenec 2008 10:21

Vzhledem k povaze PGP jsem o celkem přesvědčený o tom, že to budou muset mít obě strany. Vždyť ani vestavěné šifrování v QIPu 2005 nefungovalo bez toho, aby druhá strana znala kód, takže s externím programem tím spíš.
Jsem Black_Fox a už na fórum skoro nechodím... Autor skinu Back to QIP 2005 pro Infium a QIP 2010
Obrázek
RESPEKTUJ PRAVIDLA FÓRA
Black_Fox
VIP Černý Lišák

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 14. srpen 2008 8:17

Instalace:
- rozbalte archiv do složky "QIP Infium\Plugins"
- restartujte QIP Infium

Re:

postupoval jsem dle uvedeného, ale plugin se nenainstaloval, v nastavení QIPu Infium - Pluginy to žádný plugin nenabízí

Děkuji za info
Návštěvník

Nový příspěvekod Rypi » čtv 14. srpen 2008 15:08

špatně jsi to nakopíroval do složky plugins :)
Obrázek Problémy s QIPem PDA? Zeptej se na fóru! Obrázek
Rypi
Administrátor

Nový příspěvekod vencisaa » čtv 16. červenec 2009 1:48

Ahoj
tak po několika hodinách zápolení můžu říct že tenhle plugin funguje na výbornou, ale má to několik svých "ale".
a) Rozchození šifrování je zpočátku (a omlouvám se za ten výraz) *CENSORED* složitý!
b) je to *CENSORED* složitý!!! (vim že jsem to psal, ale musel jsem ještě jednou)
c) vyžaduje to to instalaci značnýho množštví programů (tj. stáhnout plugin a ktomu ještě "gnupg-w32cli-1.4.9.exe" "GPGshell-Setup.exe" nainstalovaných na obou klientech QIP Infium a také na obou počítačích) (bacha instalace je docela složitá, či lépe řečeno má svoje nemalá úskalí)
d) pakliže nemáte již vytvořený svoje "klíče" tak mám za to že si je budete muset taky vytvořit. (obě dvě strany)
e) pochopení celého principu není úplně tak jednoduché, jak se na první pohled zdá...
f) aplikování taky zase tak moc jednoduché neni
g) celkově je to docela vyčerpávající...

nicméně abych nehanil, tak musím říct že pakliže to celý už teda fakt rozchodíte, tak to funguje bezvadně a máte naprostou jistotu že zachytáváním komunikace mezi vášimi klienty moc moudrej nebude - respektive bude mít naprostej útlum. Nepřečte určitě nic.
jinak pár doplňujících informací - i když máte nainstalovanou pluginu, tak samotné šifrování se provádí pro každého uživatele zvlášt (neboli šifrování probýhá jen s tím s kým chcete) - zbytek funguje normálně
fakt fo funguje přes něco podobného jako PGP, takže opravdu se dá říct že je to hodně bezpečné. Jinak pokud vás zajímá jak vypadá zašifrovaný text, který může dešifrovat jen ten, komu to posíláte. Tak to vypadá takhle:
zpráva "ahoj" má tuhle podobu:
Kód: Vybrat vše
<mojeicq> (02:45:52 16/07/2009)
-----BEGIN PGP MESSAGE-----
Version: GnuPG v1.4.9 (MingW32)
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=Jr65
-----END PGP MESSAGE-----

musím říct že když už jsem si tim všim prošel, tak je to vlastně všechno dost jednoduchý. Možná na to napíšu návod :-) - uvidíse - teď jdu na kutě :-)

//edit Black_Fox: cenzůra :c)
vencisaa
Moderátor

Návod QC (QIP Crypto) [HORD]

Nový příspěvekod vencisaa » čtv 16. červenec 2009 18:24

Velice hrubý návod na to kterak rozchoditi pluginu QC (QIP Crypto) pro účely šifrované komunikace.

Rovnou předesílám že abyste mohli uspokojivě používat tento plugin, tak obě strany musí mít nainstalováno všechno to co je tady v tom návodu napsáno. Jestliže to jedna strana mít nebude, tak si zrovna moc nepokecáte... (Což tak nějak vychází i z principu šifrování, ale raději to říkám předem!)

Budem potřebovat následující:

QIP Infium v jeho poslední stabilní verzi. Já jsem použil QIP Infium 9030 (RC4), ale myslím že to není podmínkou a můžou být ktomu být použity i různé QIP Infium packy.
(Já sám mám rád v Infiu ještě češtinu od sutruse*, skin Back To QIP 2005 a xstatusy jménem Default QIP old a tohle vše spuštěno s parametrem "/isolated" "C:\Program Files\QIP Infium\infium.exe" /isolated - ale tohle vše pro naše účely není nijak podstatné)
*pssst - já tedy měl rád češtinu i od Zuzanky, ale o tom se tady nahlas mluvit (a nedejbože odkazovat) nesmí ;-)

GnuPG konkrétně v sekci Binaries si stáhneme GnuPG 1.4.11 compiled for Microsoft Windows (tj soubor gnupg-w32cli-1.4.11.exe) (jen dodávám že určitě co nevidět budou i novější verze, takže se raději mrkněte jestli už nevyšla novější verze)

GPGshell a to v mém případě verze GPGshell v3.77 (gpgsh377.zip 1828 KB). Tento prográmek slouží k administraci a správě klíčů které nám GnuPG vygeneruje, teoreticky bychom sice tenhle prográmek nepotřebovali, protože na ovládání GnuPG si lze vystačit i s příkazovím řádkem, ale já jsem prostě takovej drsoň nebyl abych to v tý command lajně dal...

QC (QIP Crypto) (tu přeložené do češtiny) a to přesně QC_0_6.zip (380.7 KB) Tohle je samotný plugin do Infia, který nám to pak všechno pěkně rozhodí. Jinak přiznávám že jsem to nestudoval nějak detailněji, takže netuším kčemu jsou tam i ty ostatní pluginy. Nicméně mě funguje tahle a stejně jako minule dodávám že je možné že bude i nová verze tohohle pluginu, takže se klidně stahujte jí.

Tak teď k samotné instalaci. Máme (samozřejmě) nainstalovanej QIP Infium a do jeho adresáře s pluginama (C:\Program Files\QIP Infium\Plugins) jsme rozbalili obsah souboru QC_0_6.zip, neboli to vypadá takhle: C:\Program Files\QIP Infium\Plugins\QC. Je jedno jestli je Infium zaplný nebo ne, pakliže ho máte zapnutý, tak pro spuštění je ho nutné restartovat (nebo-li Infium vypnout a zapnout).

Také si nainstalujeme program GnuPG (gnupg-w32cli-1.4.9.exe), prostě stylem next next next... (jasně jsou tam věci i k nastavování, ale jen úplný maličkosti).
Teď přijde řešení drobnýho zákysu - docela důležitý!
Abychom mohli nainstalovat i náš krásnej GPGshell, je nutný udělat následující:
jít do Start>Nastavení>Ovládací panely>Systém*>Upřesnit>Proměnné prostředí a v buňce "Systémové proměnné" najít proměnou s názvem "Path" a kliknout na tlačíko upravit, tam pak na řádce "Hodnota proměnné" dojít až na konec, tam napsat ";" (sředník) a vložit následující C:\Program Files\GNU\GnuPG. Táák teď všechno ok a máme po zákysu číslo jedna :-)
*jestliže tam nemůžete "Systém" nalézt, tak si musíte kliknout na (vlevo nahoře) "Přepnout do klasického zobrazení".

Teď nainstalujeme GPGshell (tj. rozbalíme gpgsh373.zip a spustíme z něj GPGshell-Setup.exe), zase tam myslim bude nějaký "next next next" a hotovo. (na to next neklikáme zase tak zuřivě jako to tady píšu, občas jsou tam věci který by nás mohli docela zajímat, např. nainstalování češtiny atd...)

Nakonec bychom se prostě měli objevit v aplikaci GPGkeys (jestliže ne, tak jdeme do Start>programy>GPGshell>GPGkeys), zde budeme koukat na to že tam nemáme žádný klíče. Začneme je tedy vytvářet. (Samozřejmě ti zvás kteří již nějakým způsobem znalý toho jak funguje asimetrické šifrování, se můžou na moje rady sklidem vykašlat, protože nejsem zase takovej odborník, když jsem se ktomu dostal dneska ráno)

Prostě dáme Klíče>nový - do kolonky "jméno" napíšem nějaký jméno, na poznáku se můžem sklidem vykašlat (ale nemusíme), a nějakej email (co se týče emailu, je to jen a jen pro vás, žádný registrace ani nic takovýho vám na mail za tohle chodit nebude), všechno ostatní necháme tak jak je a necháme vytvořit novej klíč. Pak nám to chvíli šrotuje :-) (gpg: Generating key) pak se nás to na něco zeptá, bla bla bla - dáme ano. vložíme heslo. To je důležité! Budeme to ještě hodně používat! Obecně je dobrý dát něco co si budem pamatovat a má to alespoň tak 8znaků. (jinak doporučuju bezpečnostní klasiku: velký, malý písmena, znaky, číslice a čím delší tím lepší (cca 15znaků, ale už stačí bohatě))- tohle heslo nezapomeňte, jinak jste vloji a můžete si to generování zkusit znova (protože nebudete moci používat ten klíč). Nenechte se zaskočit tím že když to heslo píšete, tak že se neobjevují žádné znaky ani hvězdičky, to je normální. Pak ho napíšete pro kontrolu ještě jednou a už na vás bliká příkazový řádek. Napiště do něj "save" a jste zpátky v našem GPGkeys. :-)

Důležitý teď je to co se vám tam vytvořilo:
já tam mám teď řádku s následujícími údaji:
ID uživatele: pokus <pokusny@klic.cz>
ID klíče: 0xBCB905F1
<<tyhle údaje jsou vidět na první pohled pak ještě je dobré vědět že existuje ještě
ID klíče (dlouhý): 0x2D9CFAA8BCB905F1
a pak hlavně "Klíč" což je tzv. veřejný klíč, ten klidně dávejte kde je vám libo. :-) a vypadá takle (viz spoiler):

Spoiler: zobrazit
-----BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK-----
Version: GnuPG v1.4.9 (MingW32) - GPGshell v3.70
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=bd18
-----END PGP PUBLIC KEY BLOCK-----

Doporučuju si také někam vyexportovat váš jak veřejný klíč (public key), tak i privátní klíč (private key/secret key). Privátní klíč, ale střežte jak oko v hlavě. Ktomu se nesmí dostat nikdo nikdy!!!
Jestli ale vás zajímá jak vypadá, tak vypadá takhle:
Spoiler: zobrazit
-----BEGIN PGP PRIVATE KEY BLOCK-----
Version: GnuPG v1.4.9 (MingW32) - GPGshell v3.70
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=ZE9a
-----END PGP PRIVATE KEY BLOCK-----

Pamatujte že tohle je naposledy co takhle vidíte něčí soukromý klíč a to v tomhle případě jen ze studijních důvodů, protože jinak ať vás ani nenapadne ho někdy někam takhle dát! Já sám vim že tenhle klíč už nikdy na nic nepoužiju!

Táák - teď máme za sebou vytvořený klíč a teprve teď začne ta správná sranda :-)

Restartujem/spustíme Infium a nakonfigurujeme náší milou pluginu QC (QIP Crypto).
Do okna s názvem "Path to GnuPG EXE file:" dáme cestu k našemu spouštěcímu souboru z programu GnuPG, neboli bude tam tohle: "C:\Program Files\GNU\GnuPG\gpg.exe" a do "My GnuPG keypair ID" dáme "ID klíče:" což je v mém případě: 0xBCB905F1 (o tomhle jsem psal o něco výše). (Ještě je tam možné zaškrtnout "Use crypto as a defult" -což bych na vašem místě nedělal! a "Save history (alernatively)" což jsem taky nezaškrtnul...//klidně to ale můžete zkusit//)
Tak první část máme za sebou :-) //nebojte se že by jste si teď nemohli povídat s přáteli, všechnu funguje naprosto normálně a naše dosavadní práce se vlastně pořád nijak neprojevila ;-)

Aby nám to všechno šlapalo, je nutný v nastavení naší pluginy QC (QIP Crypto) věnovat pozornost tlačítkům: "Passphrase" a "Keys". Nás zatím bude zajímat "Keys" > zde přidáváme kontaky se kterými chceme mít šifrované spojení. Např má-li člověk se kterým chci mít šifrované spojení icq 123456789, tak kliknu na Import key a z protokolu zvolím "ICQ" do accountu napíšu 123456789 a do Inser public key here dáme jeho veřejný klíč. Pak se Vás to zeptá jestli tomu klíči věříte a chcete ho podepsasat (nebo něco v tom smyslu se vás to prostě zeptá) dejte ano.

*(ano už je to tady - pro správné fungování je nutné mít někoho kdo nainstaloval to samé jako vy. Teoreticky si vy sami můžete na vašem počítači vytvořit ještě jeden klíč, ale mnohem lepší pro prxi je když ho vytvoříte na jiném kompu. Nechci teď vysvětlovat proč je to tak důležité, ale věřte mi že na začnete přicházet hned jak to budete zkoušet.)*

Samozřejmě přidávat klíče můžete i pomocí tlačítka "Add KeyID" kde jediný rozdíl je ten že nevkládáte celý veřejný klíč, ale jen "ID klíče". Mě to s touhle metodou fungovalo tak nějak napůl..., takže doporučuju vkládat spíš celý veřejný klíč. (i mi to tak nějak přijde logičtější)

Pak tam máte ještě v nastavení toho pluginu jedno tlačítko a to je: "Passphrase" - a do něj zadáváte heslo které jste zadávali při tvorbě klíčů (je to to heslo jak jsem o něm psal že je důležitý a že ho budete hodně používat). Tímhle heslem totiž "zfunkčníte" možnsost používání vašich klíčů. Pakliže jste ho zapoměli, nebo něco takového, tak si moc nezašifrujete... (jo a klidně když ho napíšete jednou špatně, nic se neděje, pokusů ho psát máte neomezeně a "vynuluje" se tím že ho prostě napíšete znova a nebo nenapíšete nic, v tom případě, ale pak při odesílání budete požádání abyjste to heslo napsali... -když ho napíšete správně a všechno běží jak má, tak se to bez keců odešle, jinak na vás vyskočí hláška "Error encrypting message" - nic si z toho nedělejte, ta na vás totiž pravděpodobně vyskočí ještě mockrát....;-)
Víceméně teď už by jste měli mít možnost posílat tomu druhému v šifrované podobě... nicméně stím jsou občas taky pěkný problémy... tak se obrňte hezkou dávkou trpělivosti - mě to sebralo celý dopoledne...:-(
//samozřejmě má-li to ten druhý mít šanci rozšifrovat, musí mít také nainstalováno to co vy a také musí vygenerovaný klíč a všechno nastavený správně. -což je ale logické
Obvykle je problém v tom že se vám to nechce odeslat... - to může mít řadu příčin (zvorali jste heslo, špatně jste vyplnili kolonky v plugině, nebo jste špatně zadali údaje v "Keys...", nebo tak něco...) Zde je těžká pomoc. Věcí který se dají zvorat je tady kopice a na dálku člověk těžko poradí... Nicméně jedna z věcí která např. potrápila mě, bylo to že když jsem přenášel svůj klíč na jiný počítač, tak jsem musel přenést veřejný ale i soukromý klíč, nezblbnout heslo a na tom cizím počítači v aplikaci "GPGkeys" na tom klíči který jsem tam převáděl, nastavit důvěryhodnost (dal jsem maximální důvěryhodnost) a pak už mi to šlapalo dobře :-) Občas mi taky pomohlo vypnout a zapnout pluginu a taky vypnout a zapnout QIP. (zato restart počítače není třeba vůbec). Nicméně po určitém zápoelní mi to už všechno opravdu funguje.
Takže tohle je prozatím vše - kdyžtak pište na jaké problémy jste narazily :-)
vencisaa
Moderátor

Zpět na Pluginy