QIP Infium download | QIP 2005 download | QIP 2010 download

Vyjádření k výpadkům fóra

Vyjádření k výpadkům fóra

Nový příspěvekod PCMark » stř 2. červenec 2008 9:12

Včera kolem 18:30 muselo být qipim.cz fórum odpojeno kvůli nadměrnému vytěžování systémových prostředků. Návštěvnost fóra po 17hod vzrostla o více než 2000% oproti normálu a to server neunesl. Provoz byl obnoven ve 23:30, dočasně je fórum přemístěno na vyhrazeném serveru díky ochotě pracovníku webhostingu onebit.cz.

Důvod vysoké návštěvnosti lze spatřit v kroku AOL, kdy znefunkčnil starší oficiální klienty, které používá(lo) velké množství lidí. Tito lidé se rozhodli najít náhradu a tím se v hodně případech stal právě QIP.

Vývoj návštěvnosti qipim.cz dne 2.7.2008:
Obrázek

Vývoj hledanosti QIP na seznamu:
http://search.seznam.cz/stats?collocation=qip (statistiky jsou za celý den, ale prudký nárust je jen díky několika hodinám po 17h, kdy krize začala naplno)
http://forum.eicq.cz - navštiv nové fórum o alternativách k ICQ
www.swmag.cz - technologický magazín
www.edownload.cz - download server
PCMark
Vlastník fóra

Re: Vyjádření k výpadkům fóra

Nový příspěvekod keyboo » úte 9. prosinec 2008 12:51

Zajímalo by mě, zda při dnešních problémech přisel menší počet návštěvníků nebo už jedem na "pevnejším" hostingu? Protože při poslední akci jsme taky padli, stejně jako qip.ru.
Fyzika je jako sex, může přinést praktické výsledky, ale to není důvod, proč to děláme. - Richard Feynman
keyboo
Uživatel QIPu

Nový příspěvekod xstrv01 » úte 9. prosinec 2008 12:53

No pomalu se blížíme k rekordu (300/363) :D To bude ještě drámo a já musím do školy :fuj:
xstrv01
Moderátor

Nový příspěvekod PCMark » úte 9. prosinec 2008 13:41

keyboo píše:Zajímalo by mě, zda při dnešních problémech přisel menší počet návštěvníků nebo už jedem na "pevnejším" hostingu? Protože při poslední akci jsme taky padli, stejně jako qip.ru.

Tak teď je počet návštěv ještě vyšší než minule. Btw je ten dnešní problem s QIPem někde tady na foru vyřešen, že by se nějak zvýraznil?
Hosting je stejný jako minule, možná teď mají na serveru větší rezervu, protože ostatní weby teď nemají špičku. Tak to zatím drží... zatím...
PCMark
Vlastník fóra

Nový příspěvekod Black_Fox » úte 9. prosinec 2008 13:51

Pro Infium jsou dvě řešení:
1) viewtopic.php?p=30339#p30339
2) viewtopic.php?p=30390#p30390

Pro QIP 2005 zatím žádné řešení není.
Jsem Black_Fox a už na fórum skoro nechodím... Autor skinu Back to QIP 2005 pro Infium a QIP 2010
Obrázek
RESPEKTUJ PRAVIDLA FÓRA
Black_Fox
VIP Černý Lišák

Nový příspěvekod PCMark » úte 9. prosinec 2008 14:20

Momentálně je nárust návštěv +2000 % oproti normálu. Přidal jsem upozornění na řešení problému nahoru na fórum, aby si toho rychle všimli i lidé, kteří tu běžně nechodí a zbytečně to tu nehledali (nezatěžovali). Zároveň jsem napsal na hosting, aby připravili preventivní opatření. Uvidíme.
Vidím, že takový problém nastane jednou za půl roku. Pokud by jste si někdy všimli dříve než já takovéhoto prudkého nárustu návštěv na tomto fóru (podle počtu lidí online), tak mi můžete poslat sms, abych mohl problém rychle začít řešit (číslo na mě najdete ve whois domény qipim.cz).
PCMark
Vlastník fóra

Nový příspěvekod PCMark » úte 9. prosinec 2008 14:56

Odpověď hostingu:

"Dobrý den,

Vaše upozornění nás těší. Servery jsou monitorovány a vytížení jsme samozřejmě zaznamenali a v tuto chvíli jsme se již chystali Vás kontaktovat.

Vytížení generované na doméně qipim.cz dosáhlo 70 až 80% všech požadavků na sdíleném webserveru. Veškerý provoz domény qipim.cz je nyní (již cca hodinu) směrován na záložní back-end server, aby byl zajištěn jak její chod, tak i chod prezentací ostatních klientů na serveru. Tímto jsme zabránili nutnosti celkového odstavení domény.

Vzhledem k tomu, že toto vytížení na doméně nenastalo poprvé a dá se předpokládat, že by se situace mohla opakovat, je vhodné, aby byla Vaše doména přesunuta na VIP server v rámci tarifu WEB-VIP. Tímto by se mohlo zamezit dalšímu budoucímu ohrožení chodu všech klientských projektů na daném serveru a zajistit kvalitní provoz Vaší domény."

Díky rychlé reakci hostingu onebit tentokrát žádný kolaps fóra nebude. Akorát bude nově o dost dražší provoz fóra... :(
PCMark
Vlastník fóra

Nový příspěvekod Black_Fox » úte 9. prosinec 2008 15:02

Nebylo by lepší při velkém zatížení nahrát jenom nějakou statickou stránku, třeba to, co je teď nahoře napsané velkým? Bylo by to výhodnější než jet na VIP tarif, který 95% času nenajde využití...
Jsem Black_Fox a už na fórum skoro nechodím... Autor skinu Back to QIP 2005 pro Infium a QIP 2010
Obrázek
RESPEKTUJ PRAVIDLA FÓRA
Black_Fox
VIP Černý Lišák

Nový příspěvekod PCMark » úte 9. prosinec 2008 15:33

Asi si koupím managed server, kde bych měl všechny své weby.
Momentální návštěvnost fóra je asi 2-3x vyšší než při minulé špičce a stále roste...
Zítra se můžete těšit na hezké monstrózní grafy :D
PCMark
Vlastník fóra

Nový příspěvekod PCMark » úte 9. prosinec 2008 21:49

Nové info o chodu qipim.cz:

1) dočasně jsem vypnul nějaké fce na fóru
2) připravuje se serverové řešení o konfiguraci:
1U rackmout case, Intel Server Board, 2x CPU XeonQuad, 4GB FB-DIMM DDR2 (rozšiřitelné na 16GB), 2x500GB HDD v RAID1 (hotswap)
3) než bude nový server připraven, tak ještě možná dnes bude web přesunut na nějaký záložní server

Vývoj dnešní návštěvnosti na qipim.cz

Obrázek

Vyšší sloupce jsou počty zobrazení v jednotlivých hodinách. Čísla a nižší sloupce udávájí počty návštěv. Když to srovnáte s grafem při krizi před půl rokem, tak je to mnohem horší.
PCMark
Vlastník fóra

Nový příspěvekod PCMark » úte 9. prosinec 2008 22:08

Momentálně již jede forum na zaloznim serveru. Nyní vše běží zdá se rychle a bez problémů. Požadavky jsou vzhledem k jejich množství rozdělovány mezi dva apache backend servery.
PCMark
Vlastník fóra

Nový příspěvekod Bari » úte 9. prosinec 2008 22:09

Mno tak tohle je celkem brutální :) Jde vidět, jak změnili protokol, jak začali brutálně stoupat návštěvy. Podle toho taky vypadala dostupnost fóra, kdy to víc nešlo, jak šlo :)
Obrázek
Obrázek
Bari
Uživatel QIPu

Nový příspěvekod The_ERROR » úte 9. prosinec 2008 23:20

A kolik vas to vlastne stoji ten hosting? Myslim si ze delate vybornou praci a ceskou podporu pro QIP a rad bych Vam jako vyjadreni diku za vasi snahu prispel na hosting. Nebude to nic extra, vzhledem k memu omezenemu studentskemu uctu, ale kazda korunka dobra a jsem moc spokojen s tim jak jste zvladli tento napor a problem :). Kdybych nenarazil na lupe na odkaz sem, tak bych si to ani neuvedomil ze tu byl takovy naval, protože forum fungovalo po celou dobu, co ja vim.
ICQ :fuj: => Miranda :tuk: => Trillian :roll: => QIP :juch:
The_ERROR
Uživatel QIPu

Nový příspěvekod Xeelee » úte 9. prosinec 2008 23:27

Občas fórum spíš nefungovalo než fungovalo, ale nespadlo.
Před chvilkou jsme s PCMarkem probírali způsob financování.
Jak ho znám, tak příspěvky od komunity nemá moc rád a dává přednost klasické reklamě (zde neefektivní) a propagaci jeho výdělečných stránek (např. edownload.cz).
Chceš se na něco zeptat? podívej se jestli se to tu už neřešilo.
Cituj pouze části komentářů na které chceš reagovat.
Člen Pirátské strany
Xeelee
Šedá eminence qipim.cz

Nový příspěvekod FANAS » úte 9. prosinec 2008 23:29

Myslim, ze by nebylo spatne hodit sem cislo uctu.... kazda kacka na provoz dobra... byt i jednorazova a alespon by to castecne pokrylo naklady na server... pripadne paypay nebo paypal....
FANAS

Nový příspěvekod The_ERROR » úte 9. prosinec 2008 23:34

tak alespon stranky, pro ktere si mam vypnout adblock aby se sypali penizky za reklamy :p Jsem moc spokojeny, tak at pomuzu alespon tak 8)
ICQ :fuj: => Miranda :tuk: => Trillian :roll: => QIP :juch:
The_ERROR
Uživatel QIPu

Nový příspěvekod Xeelee » úte 9. prosinec 2008 23:40

PCMarkovy weby jsou (až na jednu reklamu?) nahoře v Doporučujeme.
http://www.medianest.cz
Naposledy upravil PCMark dne stř 10. prosinec 2008 11:28, celkově upraveno 1
Důvod: oprava odkazu
Člen Pirátské strany
Xeelee
Šedá eminence qipim.cz

Nový příspěvekod PCMark » stř 10. prosinec 2008 11:24

Provoz serveru teď bude stát cca 4000 Kč bez DPH měsíčně (doposud stál hosting 80 Kč měsíčně), ale budu tam mít všechny své weby.
Velice si Vážím toho, že komunita chce přispět na provoz fóra, ale já jsem k tomu nebyl nikdy moc nakloněn. Možná to někdy vyzkoušíme. Asi zkusím založit informativní anketu, abych orientačně věděl kolik lidí je ochotno přispět a jakou částkou (spíše mě to jen zajímá).
Momentálně se qipim.cz financuje z reklamy na jiných webech v mediální skupině. Tohle fórum pomáhá zvýšit návštěvnost jiných mojich webů, kterou jsou již více komerčně zaměřeny. Návštěvnost pomáhá zvýšit např. tím, že linky na novou verzi QIPu či češtiny budou odkazovat na edownload.cz místo na qip.ru (a to žádného návštěvníka nijak neomezuje). Dále jsou tady nějaké placené textové odkazy, které něco málo taky vydělají.
Dávat reklamu na tohle fórum nemá moc význam, QIP je nekomerční téma a zobrazovali by se tu levné nerelevantní reklamy => nízké CTR, nízké CPC a ještě nižší CPM.
Pokud by Vás náhodou napadlo klikat na google reklamy na jiných mých webech s cílem pomoct mi, tak to prosím nedělejte - může to mít spíše negativní efekt.

Pro pobavení přikládám ještě jeden hezký obrázek:
Obrázek

edit: další srandovní graf je tady: http://search.seznam.cz/stats?collocation=qip
PCMark
Vlastník fóra

Nový příspěvekod Rypi » stř 10. prosinec 2008 17:29

Ja nemám zájem přispívat na fórum, to raději programátorum na pluginy.

Proč? Protože provozovatel webu může vydělat na reklamách. Nejlepe asi zpětné odkazy jako TLA.com.... ja na svem webu s par navšetevama vydelama 500-600 měsice, a tak jsem celkem spokojeny. Pokud by měl někdo web s návštěvností v desítkáchh denně, nebo s Google Pagerankem 2+, tak se mi ozvěte a já vám poradím :)
Obrázek Problémy s QIPem PDA? Zeptej se na fóru! Obrázek
Rypi
Administrátor

Nový příspěvekod Xeelee » stř 10. prosinec 2008 18:49

LOL, malinkatej červencovej výpadek :)
Jak nás mohlo takové malé zvýšení návštěvnosti položit? :D
Třetina prosince a už máme stejný počet shlédnutí jako v červenci.

Co se týká příspěvků komunity, tak určitě ne na chod serveru.
Spíš na nějakou časově nebo finančně náročnější dobrovolnou činnost v rámci serveru.
Například kdyby se spustil Jabber server nebo něco takového.
Autoři pluginů by spíš měli přidat Donate.
To by mohl být způsob, jak zvýšit počet pluginů a zrychlit vývoj/kvalitu.

Dalším možným řešením by mohlo být založení občanského sdružení, které by peníze od komunity přerozdělovalo.
Takhle by mohly být financovány projekty jako třeba QIP wiki nebo shop (trička, hrnečky, nálepky…).
Nemuselo by být špatné vytvořit nějaký obchodní model a smysluplně využívat peníze na realizování zajímavých projektů.
Navíc má občanské sdružení víc kompetencí, který by se mohly někdy v budoucnu hodit.
V programu by byla především propagace Infia a Jabberu.
Člen Pirátské strany
Xeelee
Šedá eminence qipim.cz

Další

Zpět na Oznámení