QIP Infium download | QIP 2005 download | QIP 2010 download

Žádost o článek na Wiki o volání přes QIP Infium

Žádost o článek na Wiki o volání přes QIP Infium

Nový příspěvekod dayslypper » čtv 9. duben 2009 10:49

Zdravím,
snažil jsem se zde na fóru i na Wikipedii najít nějaké souhrnné informace, které by kompletně a jasně vysvětlovaly, jaké jsou přesně možnosti volání přes QIP Infium k dnešnímu dni.

V současnosti Infium umožňuje 3 nebo možná více protokolů na volání (XIMSS, sipnet.ru, qip.ru). Když si protokoly zpřístupním, zdají se mi úplně stejne, pravděpodobně i všechny využívají SIP servery.
Proč tam jsou tedy tyto tři zvlášť?
Jak spolu tyto souvisí a proč nemohou být pod jedním protokolem, když všechny využívají SIP?

Pak člověk čte, že něco jde furt, pak že to jde 30 dní a pak že to třeba nejde vůbec, tak nemám ani moc motivaci si s tím hodiny hrát a zkoušet, jestli to teda jde nebo ne.

Nepodařilo se mi zde najít nějaký shrnující článek o možnostech volání přes QIP (resp. přes SIP prostřednictvím QIPu):
- z PC na PC (jde to zadarmo a na jak dlouho)
- z PC na GSM nebo pevnou (jde to zadarmo a na jak dlouho)
- z GSM nebo pevné na PC (jde to zadarmo a na jak dlouho)

Věřím, že hodně lidí např. zajímá, jestli když mají obě protistrany QIP Infium, jestli alespoň takto jde plnohodnotně alternovat volání Skype - Skype nebo ICQ - ICQ. Tedy jestli lze v podání QIP - QIP volat stejně neomezeným způsobem.

Informace zde na fóru se mi zde zdají dost rozkouskované. Když zde není vysvětlena základní podstata volání v QIPu, pak není divu, že se tu tvoří stále se opakující dotazy ohledně volání. Rád bych poprosil Vás zběhlé, jestli byste tedy nemohli napsat nějaký článek na Wikipedii, který by ohledně volání přes QIP nastolil nějaký informační řád a zmapoval současnou situaci a možnosti.

Popřípadě mi můžete odpovědět na otázky v tomto příspěvku a na jejich základě bych začal wiki stránku tvořit já.

Děkuji mnohokrát za podporu a doufám, že tu vznikne konečně něco, co by pochopil i absolutní nováček na QIPu. :)
dayslypper
Uživatel QIPu

Re: Žádost o článek na Wiki o volání přes QIP Infium

Nový příspěvekod sutrus » čtv 9. duben 2009 12:37

Moc jsem nepochopil co vlastně potřebuješ za informace. Všechny tvé otázky zodpoví a určitě najdeš u tvého poskytovatele VoIP.

Obecně tedy platí:
Pro volání potřebuješ nějaké vysokorychlostní připojení k internetu, připojení a registraci u poskytovatele VoIP nebo serveru SIP.Většina poskytovatelů připojení k internetu ti zároveň nabídne možnost i VoIP.
Ceny hovorů jsou dané právě tvým poskytovatelem VoIP nebo SIP.
Např. Netbox má ceník zde http://www.netbox.cz/site/cz/firmy-telefon.html
Telefon v Infiu(qip.ru) má také svůj vlastní ceník který najdeš v okně telefonu a dole klikneš na Ceny volání.

Telefonie VoIP má jeden protokol ale poskytovatelé mají různé ceny. Proto ti Infium nabízí několik poskytovatelů a ne protokolů.

Co se týče Skype tak se vlastně jedná o jednoho z mnoha poskytovatelů VoIP telefonie také s vlastním množstvím a ceníkem služeb.
sutrus
Hardware je vše co se nedá ukrást po síťi.
Počítač vám ušetří spoustu práce, kterou byste bez něj vůbec neměli.
sutrus
CZlokátor

Nový příspěvekod dayslypper » čtv 9. duben 2009 12:59

Díky! Myslím, že to už chápu.

Když tedy vyjdu z předpokladu, že Většinou každý poskytovatel VoIP nebo SIP má volání ve vlastní síti zdarma, pak bych se rád zeptal, jestli existuje nějaký poskytovatel, který by splnil tyto věci?

- nemusí být zároveň můj poskytovatel připojení
- není nutné platit paušál
- a přitom poskytuje volání v rámci sítě bez nějakých omezení

Jediný takovýto poskytovatel, který se mi vybaví, je Skype.
Nebo aspoň voip.qip.ru se na to teda moc netváří, že by toto umožňoval.
dayslypper
Uživatel QIPu

Nový příspěvekod Xeelee » čtv 9. duben 2009 13:05

Tohle vypadá zajímavě: http://www.lupa.cz/zpravicky/skype-for-sip-oficialne/
Jinak článek o možnostech volání v Infiu by určitě nebyl na škodu.
Chceš se na něco zeptat? podívej se jestli se to tu už neřešilo.
Cituj pouze části komentářů na které chceš reagovat.
Člen Pirátské strany
Xeelee
Šedá eminence qipim.cz

Nový příspěvekod dayslypper » čtv 9. duben 2009 13:45

Může to laik chápat, jako že by v budoucnu mohl být v QIPu bez problémů protokol Skype?
dayslypper
Uživatel QIPu

Nový příspěvekod Xeelee » pát 10. duben 2009 22:50

V jiných programech Skype protokol určitě nebude, ale Skype začne podporovat SIP.
Bude tedy kompatibilní s ostatními VoIP programy.
Člen Pirátské strany
Xeelee
Šedá eminence qipim.cz

Nový příspěvekod dayslypper » čtv 16. duben 2009 9:22

A QIP VoIP program snad je.

Bude to tedy ve výsledku znamenat, že u XIMSS účtu v QIPu zadám nějaké údaje od Skypu a půjde mi volat?
dayslypper
Uživatel QIPu

Nový příspěvekod keyboo » čtv 16. duben 2009 9:31

Spíš to chápu, že Skype bude podporovat i SIP. Takže ty zadáš ne údaje od skype, ale sip údaje a voláš. Je to něco jako další protokol do programu skype. (když to přeženu je to jako kdyby AOL dalo do ICQ7 slušnou podporu jabberu.)
Fyzika je jako sex, může přinést praktické výsledky, ale to není důvod, proč to děláme. - Richard Feynman
keyboo
Uživatel QIPu

Nový příspěvekod dayslypper » čtv 16. duben 2009 9:40

Aha, já myslel, že něco takového už ve Skypu je. Dokonce jsem si myslel, že do jisté míry SIP = VoIP.

Takže to náš problém neomezeného volání z QIPu alespoň v rámci internetu neřeší.
dayslypper
Uživatel QIPu

Nový příspěvekod keyboo » čtv 16. duben 2009 9:57

I když se o tuhle problematiku nějak nezajímám, ani nevím co je za novinky v poslední skypu. Ale máš pravdu, co vím tak dneska už je asi jedinný více používaný protokol ve VoIP. Byly doby, kdy jsem věřil, že během několika měsíců jabber a jingle s ním rozválcuje skype. Jenže ... pár let pryč a jingle v nedohlednu.
S tím zda je Qip VoIP program dalo by se říct, že ano, ale nikoliv jedinný a nejlepší a také ne primárně.
Fyzika je jako sex, může přinést praktické výsledky, ale to není důvod, proč to děláme. - Richard Feynman
keyboo
Uživatel QIPu

Nový příspěvekod Xeelee » pát 17. duben 2009 19:35

dayslypper píše:Dokonce jsem si myslel, že do jisté míry SIP = VoIP.

VoIP je internetová telefonie (VoIP = Voice over Internet Protocol).
SIP, Skype nebo třeba H.323 jsou protokoly, které fungují na principu VoIP.
Člen Pirátské strany
Xeelee
Šedá eminence qipim.cz

Nový příspěvekod Honzík » úte 6. říjen 2009 2:58

SIP, IAX, H.323, jingle a další méně známé jsou singalizační protokoly pro VoIP.
Skype používá vlastní uzavřený tím pádem nestandardizovaný (neschválený mezinárodními autoritami..)
SIP, IAX atd určují jen signalizaci a způsob přenosu dat, ale samotná data se komprimují pomocí různých formátů a kodeků.
Tady je porovnání kvality těch nejvíce používaných:
http://speex.org/comparison/nb_codecs.png
http://www.celt-codec.org/comparison/
A tady přehled všech.
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_audio_codecs
Se skype4 byl vytvořen a uvolněn kodek SILK.
Osobně si myslím že nejlepší je speex a CELT (ten ještě není finální) z hlediska kvality, datových nároků, zpoždění a otevřenosti, ale není příliš podporován HW přístroji.
Nevím o žádném programu krom skype který by používal SILK.
Se skype mám spíš negativní zkušenosti co se týče použití na PC oproti TS, VNT a dalším.

Co se týče volání Internet-internet (ne tedy nutně PC) tak to jde v drtivé většině případů zadarmo.
A to buď přímo IP-IP (pakliže je veřejná a nebo protunelovaná VPN "hamachi atd" a nebo v rámci stejného VoIP poskytovatele a často i mezi jeho "partnery"- jinými poskytovateli)

QIP pokud vím používá tento protokol: http://en.wikipedia.org/wiki/XIMSS
Nevím jak je kompatibilní s protokolem SIP, nicméně tuším že je omezený výběr VoIP poskytovatelů a tedy ceny asi nebudou konkurence schopné SIP VoIP operátorům. Volání PC-PC bude patrně zadarmo... (nepočítají li se náklady na elektřinu a připojení k internetu)
QIP nepoužívám (toolbary, uzavřený program..) Ale za info budu vděčný (použité kodeky, P2P, Stun?, SIP s libovolným VoIP OP?, kvalita..)
Honzík

Zpět na XIMSS (volání)